در اجرای سياست پولی، بانک مرکزی می‌تواند مستقيماً از قدرت تنظيم‌کنندگی خود استفاده نموده و يا به طور غيرمستقيم از اثرگذاری بر روی شرايط بازار پول به عنوان انتشار دهنده پول پرقدرت (اسکناس و مسکوک در جريان و سپرده‌های نزد بانک مرکزی) استفاده نمايد. بر همين اساس دو نوع ابزار سياست پولی قابل تفکيک می‌باشد که ابزارهای مستقيم (عدم اتکا بر شرايط بازار) و غيرمستقيم (مبتنی بر شرايط بازار) سياست پولی ناميده می‌شوند. ابزارهای سياست پولی در ايران بر مبنای تفکيک مذکور به شرح ذيل می‌باشد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۷ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

معاون نظارت و هماهنگي‌ها در سياست‌هاي اقتصادي معاون اول رييس‌جمهور تاكيد كرد:

عزم دولت بر اين است كه صادرات غيرنفتي به سقف 45 ميليارد دلار برسد و در سال آينده هيچ ممنوعيتي براي صادرات وجود نخواهد داشت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۷ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

هايك و سوسياليسم (قسمت دوم )

با اين همه شايد هايك استدلال دوم لانگه را دست كم تا اندازه‌اي مي‌پذيرفت. مسائل مربوط به «بوروكراسي» به واقع به شكل سنتي در حيطه كار جامعه‌شناسان بوده‌اند. هر چند پيش از جنگ جهاني اول كه وبر مشغول نوشتن بود، خط تمايز ميان اقتصاد و رشته‌هايي چون جامعه‌شناسي اين قدر آشكار نبود، اما اختلاف ميان رشته‌ها در دهه 1930 و تحت تاثير دو‌گانه پوزيتيويسم و نهضت تخصصي‌سازي شديد‌تر مي‌شد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۷ساعت توسط سید مهرداد حسینی |هايك و سوسياليسم (قسمت اول )

بروس كالدول*
مترجم: محسن رنجبر
بخش دوم و پاياني
4- هايك و نظم‌هاي خود‌انگيخته
الف. نقد صنع‌گرايي عقل‌باورانه
آخرين مجموعه از بحث‌هاي هايك در برابر سوسياليسم از اين فرض آغاز مي‌شود كه نظام بازار و ديگر نهاد‌هاي مشخص اجتماعي، نمونه‌هايي هستند از پديده‌هاي پيچيده‌اي كه به طرزي خود‌انگيخته سازماندهي شده‌اند و پيامد‌هاي نا‌خواسته مفيدي را براي آن دسته از افرادي كه به قدر كافي خوش‌شانس بوده‌اند كه تحت اين نظم‌ها زندگي كنند، به بار مي‌آورند.ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۷ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

گروه بازار پول – بانک مرکزی در فهرست جدید تعاونی‌های اعتبار غیرقانونی، اسامی 21 موسسه غیر‌مجاز را اعلام کرد.

این سومین فهرست بانک مرکزی ،پس از سه اولتیماتومی است که از ابتدای سال 88 به موسسات غیر‌مجاز داده شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۷ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

چگونگی پیدایش بانکداری الکترونیک در جهان

زمان شروع پرداخت الکترونیکی در دنیا به سال ۱۹۱۸ میلادی برمی‌گردد، یعنی هنگامی که بانکهای فدرال رزرو امریکا به انتقال وجوه از طریق تلگراف می‌پرداختند.


 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

بانکداری متمرکز الکترونیکی(core banking) چیست؟

براساس یک تعریف کلی سیستم بانکداری الکترونیکی یکپارچه سیستمی  است که کلیه محصولات و خدمات بانکی و عملیات راهبری ومدیریت آنها را از طریق دسترسی به پایگاه داده‌های مشترک و متمرکز در قالب یک سیستم ارایه می‌کند که انعطاف پذیری این سیستم و مشتری محوری از ویژگی‌های مهم آن است.بدون ایجاد یک بانک اطلاعاتی متمرکز و یکپارچه، خدمات الکترونیک به صورت جزیره ای و غیرهمسان ارائه خواهد شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

متن قانون چک با آخرین اصلاحات

با وجود اهمیت چک در مبادلات امروز نسبت به آن بی توجهی هایی صورت گرفته ودر بسیاری از موارد دیده شده عدم آگاهی از یک ماده یا تبصره آن به دشواری های زیادی برای شهروندان منتهی شده از همین رو وبا هدف آگاهی شما عزیزان متن کامل قانون چک را می آوریم. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

دانستنی های جالب در مورد پول

 

از زمان تولید اولین سکه قرن‌ها می‌گذرد. در طول این سال‌ها تاریخ نیز به‌تدریج با آنها پیش رفت. از آن زمان که پرتره ملکه‌ها و پادشاهان روی سکه‌ها ضرب شد پول مفهومی اجتماعی به خود گرفت. جرم‌ها نیز با چاپ اولین پول‌های کاغذی متنوع‌تر شد و رد کوکائین روی اسکناس‌های آمریکایی موضوع داغ آمارگران و کارشناسان اقتصادی شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

ضمانت نامه بانکی عبارت است از تعهد غیر قابل برگشت یک بانک به پرداخت وجه مورد ضمانت در صورت عدم ایفای تعهدات تحت قرارداد توسط شخص ثالث (فروشنده یا متعهد انجام قرارداد) انواع ضمانتنامه های صادراتی عبارتند از: ضمانت نامه شرکت در مناقصه و مزایده TENDER (BID) BOND GUARANTEE . ضمانت نامه حسن انجام کار PERFORMANCE BOND GUARANTEE . .ضمانت نامه پیش پرداخت ADVANCE PAYMENT GUARANTEE . ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان RETENTION GUARANTEE . ضمانت نامه پرداخت PAYMENT GUARANTEE . سایر ضمانت نامه های مجاز

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

جنسیت و بانکداری  
آیا جنسیت در بانکداری اهمیت دارد؟ در اینجا دلایلی از یک بانک آلبانی نشان می‌دهد که بله اهمیت دارد. متصدیان بانکی مونث سهم بهتری دارند، مثلا وام‌گیرنده‌هایی که با خانم‌ها سر و کار دارند، به طور قابل توجهی، بدهی‌های معوقه کمتری دارند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

صندوق بین المللی پول

http://www.donya-e-eqtesad.com/News/1522/12-01.jpg

در اواخر دوران جنگ دوم جهانی و در زمان ریاست جمهوری فرانکلین روزولت در آمریکا ، آن زمانی که هنوز از خرابی ها و خاکستر آتش سوزی های شهر های اروپا دود بلند می شد ، امپریالیسم تازه نفس آمریکا که از قدرت اقتصادی و نظامی اش بر خود میبالید ، در جهت تثبیت سرکرده گی خود بر رقبای خسته و بی رمق اروپایی اش ، دو ارگان به نام های "صندوق بین المللی پول" یا "آی ام اف" و "بانک بین المللی ترمیم و توسعه" که بعد ها به "بانک جهانی" مشهور شد ، را پایه ریزی کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

تاریخچه بانکداری

http://www.donya-e-eqtesad.com/News/1637/30-01.jpg

مقدمه
آغازگر حرفه بانكداری در جهان، صرافانی بودند كه با تعیین عیار فلزات قیمتی موجب سهولت مبادله آنها با كالاها شده و با جلب اعتماد مردم و صدور اسناد تعهد توانستند امانت‌دار اموال تجاری شوند كه تداوم تجارت آنان به یاری و حمایت همان صرافان امكان‌پذیر شد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

بانك جهانی

http://chinaeconomicreview.com/finance/wp-content/photos/World_Bank.jpg

این بانك در واقع یك بانك معمولی نیست بلكه از دو موسسه توسعه‌ای تشكیل شده است. بانك بین‌المللی ترمیم و توسعه (IBRD) و كانون بین‌المللی توسعه (IDA).

هر دوی این موسسات نقشی متفاوت ولی حمایت كننده در ماموریت بانك جهانی برای كاهش فقر و بهبود سطح استانداردهای زندگی، ایفامی كنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

بر اساس امارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی متوسط نرخ چکهای برگشتی درپایان دی ماه سال جاری به 11.9درصد رسید و مقایسه نرخ چکهای برگشتی در دی ماه با آذر در نرخ 11.8 درصد ثابت باقی مانده است.

در این گزارش تعدا چکهای بگشت خورده در دی ماه را معادل 506 هزار برگ اعلام شده است که ارزشی معادل 2812 میلیارد تومان داشته است و به این ترتیب میزان چکهای برگشتی در ده ماهه منتهی به دی ماه به 4میلیون و813هزار برگ رشیده است و از نظر ارزش هم طی این دوره 22 هزار و 787 میلیارد تومان چک در مبادلات اقتصادی کشور برگشت خورده است.

کل اسناد مبادله شده در دی ماه نیز معادل 4 میلیون و 296 برگ با ارزش 58 هزار و 972 میلیارد تومان بوده است و با این ارقام کل تعداد و ارزش چک های مبادله شده در ده ماهه نخست سال جاری به 40 میلیون برگ و ارزشی معادل 504 هزار و 828 میلیارد تومان رسیده است. البته این عدم کاهش نرخ چکهای برگشتی در حالی که در آستانه فصل خرید اتفاق افتاده است نشان از ادامه مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی در بازار و عدم رئنق بازارهای خرید دارد ولی باید منتظر بود و دیدی در دو ماه پایانی سال این وضعیت تغییری پیدا خواهد کرد یا خیر؟

چکهای برگشتی دی ماه

+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

روشی ساده برای تشخیص اسكناس‌های جعلی!

http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/07/19/100951345386.jpg


شاید رایج‌ترین روشی که اغلب مردم کوچه و بازار برای تشخیص اصل بودن اسکناس‌ها از آن استفاده می‌کنند، بالا نگه داشتن پول‌های کاغذی و تلاش برای دیدن به اصطلاح «نخ اسکناس» است، اما قابل‌توجه این دسته از افراد باید گفت که پول‌های تقلبی هم این نخ‌ها را دارند. پس وقتی که نمی‌شود با این شیوه تشخیص درستی داشت باید سراغ راه‌های دیگری رفت.

یکی از این راه‌ها تاباندن اشعه ماوراء‌بنفش به اسکناس است. با این کار، نخ‌های نامرئی امنیتی که به صورت رشته‌های تکه‌تکه در سراسر اسکناس پراکنده شده‌اند، نمایان می‌شود.

اگر به اشعه ماوراء بنفش دسترسی ندارید، در بازار ماژیک‌های مخصوص تشخیص اسکناس‌های اصل موجود است. خاصیت این ماژیک‌ها این است که تنها روی اسکناس‌های تقلبی رنگ پس می‌دهند. فروشندگان این ماژیک‌ها می‌گویند: اگر ماژیکی که در اختیار دارید روی اسکناس‌هایتان نقش ایجاد نکرد، یعنی پول‌ شما اصل است.

اما یک روش ساده و کم‌خرج‌تر نیز وجود دارد. در این روش یک عدد اسکناس و تکه‌ای پارچه سفید موردنیاز است. با کشیدن پارچه روی سطح اسکناس، اگر قلابی نباشد، پارچه به رنگ اسکناس در می‌آید. به این ترتیب اگر مثلا این کار را روی اسکناس دوهزار تومانی انجام دهید پارچه رنگ آبی به خود می‌گیرد. (پارچه باید روی عکس حضرت امام (ره) کشیده شود؛ چون این بخش از اسکناس رنگ پس می‌دهد). نکته دیگر اینکه با وجود رنگی شدن پارچه، اسکناس کمرنگ نخواهد شد.
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

شرط بندی!!

یک روز خانم مسنی با یک کیف پر از پول به یکی از شعب بزرگترین بانک کانادا مراجعه نمود و حسابی با موجودی ۱ میلیون دلار افتتاح کرد . سپس به رئیس شعبه گفت به دلایلی مایل است شخصاً مدیر عامل آن بانک را ملاقات کند . و طبیعتاً به خاطر مبلغ هنگفتی که سپرده گذاری کرده بود ، تقاضای او مورد پذیرش قرار گرفت . قرار ملاقاتی با مدیر عامل بانک برای آن خانم ترتیب داده شد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

مشتری یابی نوین!!!

این هم یه روش ، از انواع شیوه ها و ترفندهای جذب مشتری حساب یارانه ای …

توی این مدت از تبلیغات تلویزیونی ورادیویی گرفته تا بمباران مسیج بانکها به اندازه کافی فیض بردیم .چه تبلیغات بامزه و چه یک سری تیزر لوس که بیننده ترجیح میداد در عوضش  ۴ مرتبه تبلیغ “ایزی لایف” را ببینه !

بگذریم؛بعید نبود اگر دو ماه دیگه قضیه افتتاح این حسابها تمدید بشه، کار به  روشهای خشنی مثل این کاریکاتور هم بکشه…

+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

مطالبات معوق بانکی و راهکارهای وصول

     وصول مطالبات بانکها، مجموعه ای از فرایندهای داخلی و خارجی است؛ بدین معنا که بخشی از فرایند وصول (یعنی مذاکره با مشتری، دستورالعملهای لازم و...) در داخل بانک تهیه و تدوین می شود و بهبود این عوامل در حیطه اختیارات بانکهاست.استفاده از نیروهای مجرب بانکی همراه با رویه های مناسب وصول در بهسازی عوامل درون سازمانی نیز در وصول مطالبات مؤثر خواهد بود، اما بخشی دیگر از عوامل اثر گذار بر وصول مطالبات، عوامل برون سازمانی هستند. به عنوان مثال، قوانین و مقررات حاکم بر دستگاه قضایی کشور به گونه ای است که در بسیاری موارد تسریع در روند وصول مطالبات را با مشکل مواجه می کند و از آنجا که پرونده ها دارای تعدد هستند، فرایند وصول مطالبات با کندی همراه خواهد شد.با عنایت به این مراتب، بانکها با توجه به شناخت خود از مشتریان و برآورد نحوه و زمان بندی وصول مطالبات و توانمندی بدهکار در باز پرداخت بدهی به طوری که واحد تولیدی یا خدماتی دچار مشکل نشود، اقدامهای لازم را انجام می دهند، ولی مذاکره با مشتری و مساعده، در اولویت کار بانکهاست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

در جهان کنونی دیگر نمی‌توان حیطهِ «بازاریابی و فروش» را با ابزارهای محدود گذشته تعریف کرد، بلکه باید با روش‌های علمی و تعاریف جدیدی که در حوزه بازاریابی و فروش مطرح گردیده است، آشنا شد و در مقام عمل، آن‌ها را به کار بست. تجربه‌های تاریخی نشان می‌دهند آنان که از منظر سنتی و تجربی و با نگرشی سطحی به مفاهیم مشتری، کالا، بازار، فروش، خرید، رقابت، تبلیغات، کیفیت و... نگاه کرده و می‌کنند ضمن آن موفقیتی در این راه بدست نیاورده‌اند، بلکه سرمایه‌‌های خود را نیز از دست داده‌اند.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

 

بر اساس مکتوبات "دبرا فاین" نویسنده کتاب "هنر مکالمات کوتاه" توانایی برقراری ارتباط با دیگران از طریق گفتگوهای کوتاه می تواند شما را به جاهای بالایی برساند. "فاین" در گذشته یک مهندس خجالتی بوده و در سمینارها و همایش ها داخل دستشویی پنهان می شده تا با دیگران برخوردی نداشته باشد و مجبور نشود که با آنها صحبت کند. در حال حاضر او یک سخنران حرفه ای است و معتقد است که قابلیت برقراری ارتباط با دیگران یک امر کاملاً اکتسابی است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۴ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

۷ تکنیک برای شیره مالیدن سر رییس !!!

نکته : مطالب زیر در مورد بانک صدق نمی کند..الکی هم به خودتان برای اجرای آن در بانک فشار نیاورید ..چون توی بانک اگه وقت گیر اومد بگذارید برای نفس کشیدن ….

توجه : وبلاگ “کسری صندوق” هیچگونه مسئولیتی در قبال استفاده ناصحیح از مطالب زیر ندارد!

——————————————————————————–


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۳ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

داخل یک خودپرداز چگونه است؟؟؟؟؟؟

این هم از داخل یک خودپرداز!!!!!!

این هم از داخل یک خودپرداز!!!!!!

+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۳ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

و اما… زیرآب چیست و زیرآب زن کیست؟ مثال بزنید!!!!!

یکی از همکارا در وبلاگشون به پدیده دلچسب و شیرین و فراگیر “زیرآب زنی” اشاره فرموده بودن که لازم دیدم توضیح بدم که این واژه عزیز از کجا مرسوم شد و ریشه اش کجاست  تا بیشتر به دلتون بچسبه و چرا اصلا میگن “زیرآب زدن”..


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۳ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

پول شمار انگشتی

اکثرا با این جمله آشنایین که : ” پول را اگه از روی زمین هم پیدا کردی ، بشمار!” ..معنیش این نیست که بشماری و بزاری جیبت!!..بشمار که اگه صاحبش خواست نشونیش را بده ، مشکلی نداشته باشی..پولشمار جیبی هم که داشته باشی ، همه جا خیالت راحته ، چه توی کوچه و خیابون و چه توی بانک….تعجب نداره..این روزا با پیشرفت سریع علم و تکنولوژی، دیدن روزانه وسایل عجیب و غریب و کار راه انداز ، یا به عبارت دیگه همون “گجت ها” برامون عادی شده…به همین خاطر وقتی عکس پولشمار انگشتی را دیدم ، زیاد تعجب نکردم..پول شماری که Wei Hansen و دوستانش طراحی کردند،شاید انقلابی در صنعت شمارش پول!.جالبه..در آینده به جای پولشمارهای سنگین و جاگیر ، با یه وسیله کوچیک و چند سانتی پول بشماریم!..البته بعیده که به دقت پولشمارای خودمون باشه ولی خب، کم کم اشکالاتش هم رفع میشه..
این دستگاه پول شمار که بصورت انگشتیه و با توجه به سایز کوچیکش و قرار گرفتن توی  دست مثل یه انگشتری به کمک اشعه مادون قرمزی که بر روی اسکناس ها ساطع می کنه تعداد اسکناس را در صفحه LED کوچیکش به نمایش میده. شاید با تولید انبوه این ماشین پول شمار انگشتی انگشتای شما هم مجهز به یک پول شماربشه.

+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۳ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

سرگذشت اختراع پول

انسان های اولیه که دسته جمعی می زیستند، نیازی به تعویض کالا نداشتند. بعد از به وجود آمدن طوایف و قبایل، مبادله کالا به کالا رواج یافت که به دلایلی با مشکلات همراه بود. برای رفع مشکلات ابتدا از فلز برای مبادله استفاده کردند و پس از مدتی به فلزات گرانبها و سبک وزن از جمله طلا، نقره و مس رو آوردند.

در بیشتر کشورهاى شرقى و آسیایی، فلزى که در مبادله کالا از آن استفاده مى شد، حلقه اى شکل بود و در سه هزار سال پیش از میلاد از آن استفاده مى کردند که مى توان آن را قدیمى ترین وسیله مبادله پیش از اختراع سکه دانست. در کاوش هاى شوش حلقه هایى از ویرانه هاى معابد، از دو هزار سال پیش از میلاد، به دست آمده است. استفاده از فلزات سبک وزن و کم حجم و گرانبها که معاملات را سهل و ممکن مى ساخت مورد قبول عامه قرار گرفت و بدین ترتیب مرحله پیدایش پول آغاز شد. پول از کلمه یونانى obolos گرفته شده و آن کلمه اى بود برابر یک هشتم درهم یا دراخم. کریستین سن معتقد است کلمه پول در زمان اشکانیان به ایران راه یافته است از آنجا که آگاهى نداشتن از عیار فلزات قیمتى و وزن آنها مشکلاتیدر داد و ستد و اقتصاد جامعه به وجود مى آورد، براى رفع مشکلات مقرراتى وضع شد. فلزات را به حکم سلطان یا حاکم وقت، با نشانى مخصوص مشخص و با علایمى وزن و عیار آن را معلوم مى کردند و به آن سکه مى گفتند. سکه نام دستگاه آهنینى بود که براى مهر زدن بر پول هایى که در میان مردم رایج و با آن معامله مى کردند به کار مى رفت. بعدها آن را اثر مهرى مى نامیدند که روى سکه ها حک مى شد. درباره تاریخچه سکه گفته شده که لیدى ها به سبب دارا بودن منابع طبیعى طلا و نقره و ثروت بى کران پادشاهان و نیز رواج داد و ستد و روابط بازرگانى و نیاز به پول معتبر و مشخص براى مبادله و هم به دلیل زمینه هنری، نخستین مردمانى بودند که به ضرب سکه اقدام کردند. اختراع سکه پس از خط، بزرگ ترین اختراع محسوب مى شود. نخستین سکه هاى به دست آمده مربوط به سال ۶۷۰ قبل از میلاد در جزیره اژین، نقش لاک پشت داشته است اما از دستگاه ضرب سکه هاى طلا و نقره در زمان کروزوس استفاده شد و سکه زنى در آن زمان رونق یافت و به سرعت در آسیاى صغیر رایج شد. کروزوس، آخرین پادشاه لیدى بود که در ۵۴۸ – ۵۴۶ قبل از میلاد در لشکرکشى کورش شکست خورد و کشورش به امپراتورى هخامنشى منضم شد. سکه هاى لیدی، به نام سکه هاى «کروزوئیر» را که در زمان کروزوس ضرب مى شد، مى توان نخستین سکه هاى دنیا دانست. در این سکه ها هم ذوق هنرى به کار رفته بود و هم تمامى ویژگى هاى سکه در آن رعایت شده بود. برخى بر این عقیده اند که سکه هایى که یک طرف آن نقش نیم تنه گاومیش و شیر در حال حمله و طرف دیگر آن دو مربع فرو رفته به چشم مى خورد، یونانى ها که در خدمت لیدى ها بودند ضرب کرده اند. در هند نیز سکه هایى به شکل مستطیل کشف شده است که به پنج یا شش قرن پیش از میلاد تعلق دارد در چین نیز ضرب سکه به ۱۱۵ سال پیش از میلاد مى رسد. چینى ها که فلز جدید نیکل را پس از مخلوط کردن با مس براى تهیه سکه ها به کار مى بردند این شیوه را به یونانیان آموختند و در ازاى آن درخت مو و یونجه و اسبى از نژاد اصیل را براى کشور خود به ارمغان آوردند. پیش از دولت هخامنشى و تصرف لیدى در سال ۵۴۶ قبل از میلاد ایرانیان به اختراع پول اقدام کرده و در کشور خود آن را رواج داده بودند. پس از سقوط لیدى به دست کوروش، یونا، یکى از ساتراپ نشین هاى هخامنشى شد که در ساردس پایتخت آن کارگاه ضرب سکه (ضرابخانه) بود و در زمان کورش کبیر، خشایارشاه و کمبوجیه در آن سکه ضرب مى کردند.
داریوش بزرگ، سومین شاهنشاه هخامنشى بر آن شد پولى ضرب کند که در همه جا پذیرفته شود و در سراسر کشور اعتبار داشته باشد و برخلاف مسکوکات پیشین تنها ارزش محلى نداشته باشد. زیرا سکه هایى که در آن زمان در ایران رواج داشت، هیچ یک از آن شاهنشاهان هخامنشى نبود. نخستین سکه اى که در آن زمان باقى مانده سکه داریوش است که شهرت جهانى دارد. این سکه را یونانى ها دریکوس یعنى داریوش مى نامیدند که آن را نباید با کلمه زرینه و درینه یکى تصور کرد. سکه داریوش از زر ناب بود. در زمان هخامنشیان هیچ یک از حکام و پادشاهان محلى حق نداشتند بدون اجازه داریوش به نام خود سکه زنند فقط اجازه داشتند با اجازه داریوش سکه نقره بزنند چرا که ضرب سکه طلا در انحصار مرکز بود. نخستین سکه داریوش احتمالا در سال ۵۱۶ قبل از میلاد ضرب شده است. پس از فتح یونان به دست سپاهیان ایران و اختلاط ایران و یونان واژه درم در ایران متداول شد که اصل آن دراشم (دراخم) یونانى است و ایرانیان آن را درم گفتند که نام پول بود و اعراب بعدها این واژه را از ایرانیان اقتباس کردند. از مسکوکات دوره هخامنشى به جز در یک شکل یا سیکل درم، کرشه را مى توان نام برد. واحدهاى کوچک تر، مسکوک زر، نیم ستاتر و یک سوم ستاتر نامیده مى شدند.
سکه در دوره اشکانی
با غلبه اسکندر بر ایران سکه هاى طلا کمیاب و از جریان خارج شد. در آن زمان دیگر در ایران طلا ضرب نمى شد. سلوکى ها در معاملات داخلى خود سکه هاى نقره به کار مى بردند و اشکانیان نیز به تقلید از سلوکیان از پول نقره استفاده مى کردند اشکانیان از نقره و مس و مفرغ نیز سکه مى زدند. جنس برخى از این سکه ها از برنج بود که روى آن لعابى از مس داده بودند. سکه هاى این دوره دو نوع بود: نوع اول مسکوکات نقره چهار درخمى (درهمی) با تعدادى مسکوکات مسى و نوع دوم یک درخمى (درهمی) نقره و مسکوکاتى از مس – نوع اول سکه ها در شهرهاى یونانى نشین و نوع دوم در مراکزى که تحت حکمرانى مستقیم پارت ها بود، ضرب مى شد. بر نخستین سکه هاى این دوره نام آرشاک نوشته شده است و کلمه پادشاه در آن به چشم نمى خورد. لقب پادشاه از زمان مهرداد اول بر سکه ها دیده مى شود – اگر در دوره سلوکى و اشکانى تنها سکه نقره در ایران ضرب مى شد بدان علت بود که دولت روم ضرب سکه طلا را مختص خود مى دانست و در معاهده هایش با دولت هاى دیگر این شرط را قید مى کرد و نیز دستور داده بود که تجار از قبول سکه هاى طلاى دیگر کشورها خوددارى کنند. سرانجام در زمان اردشیر بابکان، پس از جنگ با رومیان، پذیرفتند که ایرانیان نیز سکه طلا ضرب کنند. مسکوکات دوره ساسانى نیز از طلا، نقره، مس و ممزوج مس و برنج بود. سکه هاى طلا را دینار و سکه هاى نقره را درهم مى گفتند. وزن سکه هاى طلاى ساسانى با سکه هاى رومى که آشورى نامیده مى شد، مطابقت مى کرد از سکه هاى پیدا شده در نهاوند بر مى آید که در زمان یزدگرد سوم بیشتر سکه ها نقره بود و سکه هاى طلا از آن رومى ها بود و در این دوره بیشتر سکه نقره ضرب مى شد و کمتر سکه طلا در مبادلات تجارى جریان داشت. روى سکه ها معمولا عبارتى حک مى شد که شاه را معرفى مى کرد. این مسکوکات که از اواخر دوره پارت ها و در سراسر عهد ساسانى و اوایل عصر اسلامى رواج داشت، در دوره اسپهبدان مستقل طبرستان و نخستین حکام عرب نیز رایج بود. روى همه آنها کلماتى به زبان پهلوى حک شده است. از این رو مى توان گفت: از ۳۰۰ سال پیش از میلاد تا ۶۹۵ سال پس از میلاد، مسکوکات را با عبارات پهلوى ضرب مى کردند. آخرین سکه ساسانى مربوط به دوره یزدگرد سوم است که در سال بیستم پادشاهى او، همان سالى که کشته شد، در یزد ضرب شده است.

منبع :بانک و بانکدارى در ایران

نوشته منیژه ربیعى رود سرى

+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۳ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

چک به معنی برگهٔ تاریخ‌دار و دارای ارزش مالی است که معمولاً برای خرید در حال و پرداخت در آینده استفاده می‌شود. صاحب چک پس از نوشتن مبلغ ارزش آن و تاریخ موردنظر برای وصول، چک را امضا می‌کند. در تاریخ ذکر شده – تاریخ سررسید – فردی که چک را دریافت کرده‌است به بانک مراجعه می‌کند و مقدار وجه مشخص شده را از حساب جاری فرد صادر کننده دریافت می‌کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۳ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

نواری که در پشت کارت های اعتباری وجود دارد یک نوار مغناطیسی است که magstripe خوانده می شود. این نوار مغناطیسی از یک ذره های  ریزی مبتنی بر آهن که در لایه ای از پلاستیک پوشانده شده است ساخته شده اند. هر ذره در واقع یک مغناطیس لوله ای است که حدود ۲۰ هزار هزارم اینچ می باشد.


در روی کارت اعتباری شما اعدادی وجود دارد که معنی آن در مثال آمده است.

در پشت کارت شما یک نوار مغناطیسی و یک محل برای امضاء دارنده کارت وجود دارد.

نوار مغناطیسی قابل نوشتن می باشد زیرا مغناطیس میله ها قابلیت مغناطیسی شدن دارند. نوار مغناطیسی پشت کارت بسیار شبیه نوار کاست است که محکم پشت کارت چسبیده است.

آنها از ۳ شیار در روی نوار مغناطیسی استفاده می کند که دارای استاندارد سازمان بین المللی استاندارها و کنفدراسیون بین المللی الکترونیک(ISO/IEC) می باشد که در بانکهابه شرح زیر استفاده می شود :

- شیار اول شامل ۲۱۰ بیت در اینچ(bpi) و و ۷۰ شش-بیت بعلاوه بیت توازن فقط خواندنی را نگهداری می کند.

- شیار دوم شامل ۷۵ بیت در اینچ و ۴۰ چهار-بیت بعلاوه بیت توازن را نگهداری میکند.

- شیار سوم شامل ۲۱۰ بیت در اینچ و ۱۰۷ چهار-بیت بعلاوه بیت توازن را نگهداری می کند

کارت اعتباری شما معمولا از شیار اول و دوم استفاده می کند. شیار سوم برای خواندن و نوشتن(از قبیل کد رمز ، کد کشور ، پول رایج ، مبلغ مجاز را نگهداری میکند) ، اما این به عنوان یک استاندارد در بین بانکها نیست.

اطلاعات شیار اول شامل دو نوع قالب می باشد. الف – اطلاعات رزرو برای مالک کارت که توسط صادر کننده کارت استفاده میشود. ب – که شامل موارد زیر است :

- آغاز نگهبانی : ۱ کاراکتر

قالب کد : ۱ کاراکتر(فقط حزوف الفبا)

- شماره حساب اصلی : تا ۱۹ کاراکتر

- جداکننده : ۱ کاراکتر

- کد کشور : ۳ کاراکتر

- نام : ۲ تا ۲۶ کاراکتر

- جداکننده : ۱ کاراکتر

- تاریخ انقضا یا جدا کننده : ۴ کاراکتر یا ۱ کاراکتر

- داده های احتیاطی : حداکثر ۷۹ کاراکتر

- پایان نگهبانی : ۱ کاراکتر

- مقابله با افزونگی طولی(LRC)  : یک کاراکتر

قالب شیار دوم توسط صنعت بانک به شرح زیر ایجاد گشته است :

- آغاز نگهبانی : ۱ کاراکتر

- شماره حساب اصلی : تا ۱۹ کاراکتر

- جداکننده : ۱ کاراکتر

- کد کشور : ۳ کاراکتر

- تاریخ انقضا یا جدا کننده : ۴ کاراکتر یا ۱ کاراکتر

- داده های احتیاطی : حداکثر ۴۰ کاراکتر

- مقابله با افزونگی طولی(LRC)  : یک کاراکتر

زمانی که شرکت پذیرنده کارت ، اطلاعات کارت را دریافت می کند. در تراکنش ، اعتبار و داده های موجود در نوار مغناطیسی شامل موارد زیر را کنترل می شوند :

- مشخصه تاجر

- صحت شماره کارت

- محدودیت کارت اعتباری

- مورد استفاده کارت

در یک تراکنش با استفاده از خطوط تلفن ۱۲۰۰ تا ۲۴۰۰ بایت در ثانیه پردازش می شود و زمانی که مستقیما از طرف اینترنت متصل شود سرعت با استفاده از پروتوکل های خاص سریعتر می شود. در این سیستم دارنده کارت شماره شناسایی امنیتی خود را با استفاده از صفحه کلید وارد می کند.

اگر دستگاه خودپرداز(ATM) کارت شما را قبول نکرد یکی از مشکلات زیر برای کارتتان بوجود آمده است:

- نوار مغناطیسی کثیف یا خراشیده شده است.

- اطلاعات نوار مغناطیسی پاک شده است(این عمل معمولا به علت قرار گرفتن در میدان مغناطیسی اتفاق افتاده است.

+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۳ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

هخامنشیان چک می کشیدند

چک از دستاوردهای بانکداری است و قدیمی‌ترین شواهدی که از چک و بانکداری در دست است، به دوره هخامنشیان می‌رسد.
به گفته دکتر «شیرین بیانی»، تاریخ‌نگار، بانکداری در دوره پیش از اسلام، به خصوص دوره ساسانی اهمیت زیادی داشته است. مراکزی همچون بانک‌های امروزی وجود داشته‌اند و در آنها کارهای بانکی از قبیل قرضه، برات، چک و … صورت می‌گرفته است. قدیمی‌ترین شکل بانکداری را در بین‌النهرین در دوره هخامنشیان سراغ داریم که عمده ترین مرکز سکونت یهودیان بود و در آنجا یهودیان عهده‌دار امور بانکداری بودند. مدارکی هم از این ناحیه به دست آمده که کاملا حکم چک دارد. کلمه «بانک» هم در آن زمان مصطلح بود و لغت «چک» نیز از همان زمان متداول شده که تا امروز باقی مانده است. در نوشته‌های دوره ساسانی به زبان پهلوی لغت چک را داریم و همین واژه از ایران به زبان‌های دیگر جهان راه یافته است. مسلما چک در طول تاریخ روندی داشته است اما سیر روند آن را نمی‌دانیم. از دیگر امور مهم بانکی، برات است. برات چیست و از چه زمانی در ایران متداول شد؟
دکتر شیرین بیانی که تخصص وی بیشتر تاریخ دوره مغول است، توضیح می‌دهد که برات همان حواله است.
در دوره مغول، از مرکز یا از مراکز ایالات «برات» می‌نوشتند و آن را به دست مامورانی می‌دادند. این ماموران با در دست داشتن حواله مورد نظر موظف می‌شدند باج یا عوارض یا وجه نقدی یا جنسی از کسی یا سازمانی یا جایی بگیرند. به این حواله برات می‌گفتند.
برات همچون موارد دیگر در دوره مغول روند خطرناکی پیدا کرد. هر دولتمدار یا محصل مالیاتی می‌توانست برات بنویسد. به این ترتیب، یک نفر ممکن بود از یک دایره یا شخص به خصوص چندین برات دریافت کند و موظف شود مطالبات مختلف جنسی یا نقدی این برات‌ها را پاسخگو باشد.
این مساله مثل موارد دیگر موجب اغتشاش‌ شد تا سرانجام با اصلاحات غازان‌خان یا به عبارتی اصلاحات خواجه رشید‌الدین فضل‌الله مسائل مربوط به برات را سامان داد.
دکتر بیانی معتقد است این اصلاحات را در واقع باید اصلاحات خواجه نامید. خواجه رشید‌الدین فضل‌الله که از زمان گیخاتو ارج و قربی بلند‌پایه نزد شاه یافته بود، در زمان سلطنت غازان‌خان تصدی کارهای خطیر را عهده‌دار شد و سرانجام به مقام وزارت رسید. وی که در علم و ادب و ملک‌داری سرآمد بود، در زمان صدارت اصلاحاتی را تنظیم کرد که بسیار مهم بود اما به نام سلطان وقت به اصلاحات غازانی معروف شد.
یکی از این اصلاحات که در امر اجتماع و اقتصاد تاثیر فراوانی داشت، محدود کردن استفاده از برات بود. وی استفاده از برات را قانونمند کرد و مشخص کرد که کدام سازمان‌های دولتی یا مالیاتی اجازه صدور آن را دارند. مجازات‌های خیلی سختی را هم برای تخلف از این امر در نظر گرفتند. اگر کسی غیر از افرادی که مجوز داشتند ، برات صادر می‌کرد، به مرگ محکوم می شد. مامور مالیاتی ( بیتکچی ) هم که برات غیر مجاز را نوشته بود، به قطع دست محکوم می‌شد. این مجازات‌ها واقعا هم اتفاق افتاده است و به گفته دکتر بیانی، تمام این موارد در «جامع ‌التواریخ» اثر بسیار مهم خواجه رشید‌الدین فضل‌الله همدانی در تاریخ مغول، ضبط است.
پس از این اصلاحات، برات به معنی واقعی کلمه به کار رفت و محصلان مالیاتی یا دیوان استیصاء یا هر جای دیگر در مواقع جنگ یا صلح برات می‌نوشتند و می‌فرستادند و کسی که برات را دریافت می‌کرد باید موارد خواسته شده را می‌فرستاد.
رواج پول کاغذی و برات و چک و شرکت‌های تجاری مشابه با شرکت های مضاربه‌ای در دوره مغول نشان می‌دهد این دوره از دوره‌های رونق بازرگانی در طول تاریخ بوده است. در این دوره، جاده مهم ابریشم که چین را به اروپا متصل می‌کرد و بسیاری جنگ‌ها بر سر این جاده شد، برای نخستین بار تحت یک حکومت واحد درآمد. به دنبال آن، دادوستدهای اقتصادی از راه این جاده صورت گرفت که بسیار برای مغولان اهمیت داشت. همچنین مراودات فرهنگی بسیاری از این مسیر انجام شد که همه این عوامل در پیشبرد اقتصاد و فرهنگ موثر بود. 

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی

+ نوشته شده در ۸۹/۱۲/۱۳ساعت توسط سید مهرداد حسینی |

مطالب قدیمی‌تر